Na stole našich CNC fréz Haas máme systém nulového bodu od firmy Gressel. Systém Gredoc umožňuje rychlou výměnu svěráků, případně přípravků. A právě těchto přípravků máme velké množství a mě nebavilo platit za tyto čepy ranec peněz. Originální čep od Gresselu stojí 1355Kč s 21% DPH. Tak jsem si originální čep v našem konstrukčním oddělení nechal upravit pro CNC soustružení a po špatných zkušenostech s brusičem na kulato jsem si čep vysoustružil s přídavkem 0,1mm z oceli 14220 (sehnat takovou ocel o průměru 42mm je celkem sranda) a nechal zakalit na 57HRC, což by mělo bohatě stačit. Dále jsem si vyrobil přípravek na upínání již obrobených čepů. Není úplně komfortní, ale za tu úsporu to stojí.

DCMT plátek Ceratizit

Zatím žádný zkušenosti s obráběním kalené oceli nemám (kromě zajetí frézou do svěráku) měl jsem trochu obavy. Udělal jsem dvě chyby.

  1. Vybral jsem si plátek PCB od WNT, který má pouze jednu řeznou hranu, nyní jsem si objednal od firmy Seco za podobnou cenu, ale se dvěma řeznými hranami.
  2. Pustil jsem na plátek emulzi, což se ukázalo jako chyba. Plátek vydržel pouze 12 kusů.

Z chyby zaplavení emulzí jsem se poučil a čekám na dodávku od firmy Seco abych mohl zvýšit produktivitu nabitými zkušenostmi.

I když je pravda. že těch 12 vtahovacích čepů je vyrobeno na přesnost 0,01mm s pro mě fantastickým povrchem.

Přesoustružený kalený čep vlastní výroby.

Řezná rychlost 150m/s, posuv na zub 0,07mm. A docela to jelo rychle.

A peněžní úspora ? V podstatě můžu říct, že šetříme cca 1 tisíc korun na jednom čepu. To je při roční spotřebě 150 vtahovacích čepů docela dost.

Článek pokračuje zkušeností s CBN plátky od firmy Seco.