Někdy se stane, že při výměně nástroje dochází na frézce Haas VF3SS k „bouchnutí“ , možná lépe řečeno zatuhnutí držáku vlivem toho, že se v předchozí operaci bylo použito chlazení středem vřeten (TSC) a zbytek emulze zůstane mezi držákem a kuželem vřetene. Je to takovej nepříjemnej pazvuk. Jak z toho ven.

Nejvhodnější je pořídit speciální pastu Klüber ALTEMP Q NB 50. Je to bílá mazací pasta, která lze použít i např. tam, kde je potřeba silně utáhnout šrouby, ale bez problémů je povolit. Jistě existuje mnoho jiných vhodných výrobců a typů pro tento účel, ale já používám tuto se kterou mám dlouhou zkušenost a stačí aplikovat opravdu malé množství.

A teď kde tuhle pastu koupit. Např. na eshopu oleje.cz mají tuhle pastu za 5562Kč s DPH. No ale já, jako starej spekulant jsem hledal a našel ji na Německém eshopu Euro Industry za 171,30 EUR s DPH, což je při dnešním kurzu 25,95 Kč za 1 EUR = 4445,23 Kč s DPH. Navíc za platbu předem poskytují 2% slevu a dopravu zdarma přes UPS.

Rozdíl že? Argument, že bankovní převod do Německa je drahej a pomalej je mimo, přes Fio banku je to poplatek 0,77 EUR a platba je tam druhý den.